Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego


W związku ze zbliżającym się Dniem Języka Ojczystego w Kluboksięgarni Fika w Szczecinie piękno naszej polskiej mowy będzie prezentowane na przykładzie bajek Ignacego Krasickiego, a zwłaszcza bajki „Jaś” opublikowanej przez nasze Wydawnictwo. Organizatorzy Kluboksięgarni zapraszają dzieci na Czytanki 22 lutego na godzinę 11.00. 

Krasicki_mlody i lagodnyMiędzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypada w tym roku 21 lutego. Święto to obchodzimy pod patronatem UNESCO od 14 lat, a jego celem jest zwrócenie uwagi na zubożenie ojczystych języków, a nawet ich zanikanie. Uznaje się, że ponad 200 języków zupełnie wymarło w ciągu mniej więcej trzech ostatnich stuleci, a proces ten postępuje w zastraszającym tempie. Wśród badaczy tematu są opinie, że do końca tego stulecia przetrwa zaledwie jedna dziesiąta obecnie używanych języków.

Uczmy się języków obcych, by mieć kontakt ze światem, ale nie zapominajmy o przepięknym, bogatym języku naszych przodków. Czytajmy klasykę dzieciom, by wiedziały, gdzie są ich korzenie, by umiały nie tylko mądrze, ale i pięknie się wypowiadać.